| Part Number | CS5343-CZZ |
|---|---|
| Manufacturer | Cirrus Logic |
| Quantity in stock | 764950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Dual Delta-Sigma 96ksps 24-bit Serial 10-Pin TSSOP Rail |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CS5343-CZZ |
| Datasheet download |
| Part Number | CS5343-CZZ |
|---|---|
| Input Voltage | ±0.937/±1.398 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Digital Interface Type | Serial |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Rad Hard | No |
| Number of ADCs | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Sampling Rate | 96 ksps |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Sample and Hold | No |
| Full Scale Error | 3 % of FSR |
| Minimum Single Supply Voltage | 3.1 V |
| Single-Ended Input | Yes |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Supplier Package | TSSOP |
| Screening Level | Commercial |
| Differential Input | No |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.95 mm |
| Pin Count | 10 |
| Voltage Reference | Internal |
| Package | 10TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-CS5343-CZZ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLV2548CDWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ADS7822U 2K5.pdf |
|
Microchip | ADC Single SAR 22.3ksps 10-bit Serial 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP3021A5T-E OT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 30ksps 24-bit Serial 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS1256IDBT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1.25Msps 10-bit Serial 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLV1572ID.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 40ksps 12-bit Parallel 28-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for MX574AJP+T.pdf |
|
Microchip | ADC Single Multi-Slope 40sps 15-bit+Sign Parallel 40-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TC850CPL.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 400ksps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX1282BCUE+.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Dual Pipelined 100Msps 8-bit Parallel 48-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX19506ETM+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 128sps 12-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS1000A0IDBVT.pdf |