| Part Number | WM8805GEDS V |
|---|---|
| Manufacturer | Cirrus Logic |
| Quantity in stock | 746410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Interface Transceiver 1TX 1RX 192Ksps 28-Pin SSOP |
| Category | Communication |
| Family | Transceivers Misc |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | WM8805GEDS V |
| Datasheet download |
| Part Number | WM8805GEDS V |
|---|---|
| Pin Count | 28 |
| Power Supply Type | Single |
| Maximum Supply Current | 14.9 mA |
| Product Dimensions | 10.2 x 5.3 x 1.75 |
| Screening Level | Industrial |
| Supplier Package | SSOP |
| Maximum Data Rate | 192 ksps |
| Protocols Supported | AES3|IEC-60958-3|S/PDIF |
| Number of Receivers | 1 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Type | Digital Interface Transceiver |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Transmitters | 1 |
| MSL Level | 3 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 28SSOP |
| Replacement Part Number | PART-WM8805GEDS V |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Intersil | Triple-Rate SDI Transmitter 1TX 3Gbps 76-Pin QFN Download PDF datasheet for TW6872-NA1-CR.pdf |
|
Infineon | SP001359188_FLEXRAY TRANSIVER Download PDF datasheet for TLE9221SX.pdf |
|
Cirrus Logic | Digital Audio Transmitter 1TX 28-Pin TSSOP Download PDF datasheet for CS8406-CZZR.pdf |
|
NXP | LIN Transceiver 1TX 1RX 20KBd 8-Pin HVSON EP T R Download PDF datasheet for TJA1028TK 3V3 20:1.pdf |
|
Maxim Integrated | LIN Transceiver 1TX 1RX 0.02MBd 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX13021ASA+.pdf |
|
Maxim Integrated | 3.3V 5V E1 SINGLE-CHIP TRANSCEIVERS Download PDF datasheet for DS21354LC1+.pdf |
|
NXP | SYSTEM BASIS CHIP GEN2 WITH HIGH SPEED CAN AND LIN INTERFACE Download PDF datasheet for MCZ33904C3EKR2.pdf |
|
NXP | PHAPCF7938XA LAAB3800 IMMO TRANSPONDOR P - |
|
Texas Instruments | One Port Cable Transceiver Arbiter 1TX 1RX 400Mbps 48-Pin HTQFP EP Tray Download PDF datasheet for TSB41AB1PHP.pdf |
|
NXP | LVTTL to GTL Transceiver 1TX 1RX 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for GTL2012DP,118.pdf |