| Part Number | 74AHC164PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 462270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHC164PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHC164PW,118 |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| Max Processing Temp | 260 |
| Parallel Enable Input | No |
| Logic Function | Shift Register |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Family | AHC |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Terminal Count Output | No |
| Reset Type | Asynchronous |
| Operation Mode | Serial to Parallel |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 16.3@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Number of Stages | 8 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHC164PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD40106BEE4.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for SN74LVC8T245RHLR.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 10-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NVT2003DP,118.pdf |
|
Texas Instruments | Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin SOT T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G17DRLR.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD54HC14F3A.pdf |
|
Diodes Incorporated | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC07AT14-13.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MM74HC32M.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7WZ07P6X.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G08GM,115.pdf |
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HC123BQ,115.pdf |