| Part Number | 74AHC595PW,112 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 459330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHC595PW,112 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHC595PW,112 |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| Output Type | 3-State |
| Parallel Enable Input | No |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|10@5V ns |
| Logic Function | Shift Register |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Family | AHC |
| Terminal Count Output | No |
| Reset Type | Asynchronous |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Number of Element Outputs | 9 |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 16 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Quiescent Current | 0.004 mA |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Operation Mode | Serial to Serial/Parallel |
| Number of Stages | 8 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHC595PW,112 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74AC273DWR2G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 2-Element CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7WV14P6X.pdf |
|
Toshiba | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74VHC00FT(BE).pdf |
|
Nexperia | Buffer Converter 6-CH Non-Inverting CMOS 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HEF4050BT-Q100J.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC173D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 2-Element CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G14DCKRE4.pdf |
|
ON Semiconductor | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74AC138DR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74AC125DR2G.pdf |
|
Toshiba | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOP T R Download PDF datasheet for TC74VHC08F(EL,K,F).pdf |
|
Texas Instruments | Programmable Timer Single 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CD4541BPWR.pdf |