| Part Number | 74HC164D,652 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 204950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SO Bulk |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC164D,652 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC164D,652 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Function | Shift Register |
| Logic Family | HC |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Parallel Enable Input | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Reset Type | Asynchronous |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Terminal Count Output | No |
| Operation Mode | Serial to Parallel |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | SO |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 170@2V|[email protected]|29@6V ns |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Number of Stages | 8 |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC164D,652 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Buffer Driver 2-CH Inverting Open Drain CMOS 6-Pin SC-88 T R Download PDF datasheet for NL27WZ06DFT2G.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74ACT573DWR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TVSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2244ADGVR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74ABT125PW,118.pdf |
|
Nexperia | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCU04PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MC74AC541DWG.pdf |
|
Nexperia | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HC02BQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | 3.4 GBPS TMDS RETIMER Download PDF datasheet for TMDS171IRGZR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Converter 1-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1T34GF,132.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74LVX541DTR2G.pdf |