| Part Number | 74HC164D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 611260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC164D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC164D,653 |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Pin Count | 14 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Terminal Count Output | No |
| Reset Type | Asynchronous |
| Parallel Enable Input | No |
| Supplier Package | SO |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 170@2V|[email protected]|29@6V ns |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Logic Family | HC |
| Operation Mode | Serial to Parallel |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Stages | 8 |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Logic Function | Shift Register |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC164D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 74LVCH245APW,112.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin PDIP Bulk Download PDF datasheet for 74HC541N,652.pdf |
|
Texas Instruments | Demultiplexer Single 1-to-2 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G18DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 16-CH Inverting 3-ST CMOS 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74ACT16240DLR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74LVC74ABQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 4-OUT 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCLVP1102RGTT.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD40106BE.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Analog Multiplexer Single 2:1 6-Pin MicroPak W T R Download PDF datasheet for NC7SB3157L6X.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 74AC00SCX.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 54-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR T R Download PDF datasheet for SN74LVCH16245AZRDR.pdf |