| Part Number | 74HC164PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 662250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC164PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC164PW,118 |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Logic Family | HC |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Logic Function | Shift Register |
| Parallel Enable Input | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Reset Type | Asynchronous |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Terminal Count Output | No |
| Operation Mode | Serial to Parallel |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Number of Stages | 8 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 170@2V|[email protected]|29@6V ns |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Lead Finish | Gold |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC164PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC373APWR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Converter 6-CH Non-Inverting CMOS 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4050BE.pdf |
|
Nexperia | Programmable Timer Single 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4541BT,518.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC138D-Q100,118.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC74DR.pdf |
|
Texas Instruments | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HC221M96.pdf |
|
Texas Instruments | Quad Channel Digital Isolator 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7840FDWR.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 12-Pin UQFN EP T R Download PDF datasheet for TXB0104RUTR.pdf |
|
Silicon Labs | SLLSI5341D-D06885-GM CLOCK GENERATOR - |
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin PDIP Bulk Download PDF datasheet for 74HC123N,652.pdf |