| Part Number | 74HC393BQ,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 840630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Counter Divider Dual 4-Bit Binary UP 14-Pin DHVQFN EP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC393BQ,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC393BQ,115 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Number of Element Outputs | 4 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Triggering Type | Negative-Edge |
| Number of Stages | 4 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Dimensions | 3.1 x 2.6 x 0.95 mm |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Lead Finish | Gold |
| Operation Mode | UP Counter |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 125@2V|[email protected]|21@6V ns |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Parallel Enable Input | No |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Supplier Package | DHVQFN EP |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Type | Binary |
| Reset Type | Asynchronous |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Terminal Count Output | No |
| Logic Family | HC |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Logic Function | Counter/Divider |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 14DHVQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-74HC393BQ,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ACT14PWR.pdf |
|
Toshiba | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7SH04F.LJ(CB.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Driver 4-IN LVPECL 32-Pin QFN EP Rail Download PDF datasheet for NB7L572MNG.pdf |
|
Texas Instruments | Monostable Astable Multivibrator Single 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD4047BM96.pdf |
|
STMicroelectronics | Watchdog Timer 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for STWD100PYW83F.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Driver 2-IN ECL PECL 20-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC100EP14DTG.pdf |
|
Nexperia | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G86GV,125.pdf |
|
Nexperia | Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74HC2G34GV,125.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74AHC74QDRQ1.pdf |
|
Silicon Labs | 2-OUTPUT PROGRAMMABLE CLOCK GENERATOR - |