| Part Number | 74HC4040N,652 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 617020 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Counter Single 12-Bit Binary UP 16-Pin PDIP Bulk |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC4040N,652 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC4040N,652 |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Parallel Enable Input | No |
| Type | Binary |
| Reset Type | Asynchronous |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Stages | 12 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Terminal Count Output | No |
| Number of Element Outputs | 12 |
| Logic Family | HC |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 225@2V|[email protected]|38@6V ns |
| Logic Function | Counter |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Mounting | Through Hole |
| Supplier Package | PDIP |
| Pin Count | 16 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Triggering Type | Negative-Edge |
| Product Dimensions | 19.5 x 6.48 x 3.2 mm |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Lead Finish | Gold |
| Operation Mode | UP Counter |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 16PDIP |
| Replacement Part Number | PART-74HC4040N,652 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP1G74DC,125.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HCT541DWR.pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch 8-Directional Stick Switch 0.01A Tray Download PDF datasheet for RKJXM2E13001.pdf |
|
Texas Instruments | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74AC32DR.pdf |
|
Toshiba | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TC7WH126FK(TE85L,F.pdf |
|
Intersil | Encoder Decoder 20-Pin CDIP Download PDF datasheet for HD1-6409 883.pdf |
|
ON Semiconductor | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HCT245ADTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Driver 2-IN LVDS 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCLVD1204RGTR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge Open Drain 1-Element 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPIC6B273DWR.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 16-CH D-Type 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC16373ADLR.pdf |