| Part Number | 74HC4040PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 687870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Counter Single 12-Bit Binary UP 16-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC4040PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC4040PW,118 |
|---|---|
| Logic Family | HC |
| Max Processing Temp | 260 |
| Parallel Enable Input | No |
| Type | Binary |
| Reset Type | Asynchronous |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Stages | 12 |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Terminal Count Output | No |
| Number of Element Outputs | 12 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 225@2V|[email protected]|38@6V ns |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Function | Counter |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Lead Finish | Gold |
| Operation Mode | UP Counter |
| Triggering Type | Negative-Edge |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC4040PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7WZ16P6.pdf |
|
ON Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74HC373ADWG.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 3-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC3G07DC,125.pdf |
|
ON Semiconductor | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74HCT32ADR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MC74HC573ADWG.pdf |
|
ON Semiconductor | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74LCX32DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74AHC1G14DBVR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for 74LCX02M.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC374DWR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT244DB,118.pdf |