| Part Number | 74HC4060BQ,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 218150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Counter Single 14-Bit Binary UP 16-Pin DHVQFN EP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC4060BQ,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC4060BQ,115 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Logic Family | HC |
| Parallel Enable Input | No |
| Supplier Package | DHVQFN EP |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Type | Binary |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Reset Type | Asynchronous |
| Terminal Count Output | No |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 300@2V|[email protected]|51@6V ns |
| Logic Function | Counter |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Number of Element Outputs | 10 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 16 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Triggering Type | Negative-Edge |
| Operation Mode | UP Counter |
| Product Dimensions | 3.6 x 2.6 x 0.95 mm |
| Number of Stages | 14 |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 16DHVQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-74HC4060BQ,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1GU04DBVR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74VHC574MTCX.pdf |
|
Nexperia | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT1G04GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Converter 6-CH Inverting CMOS 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4049UBE.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74ABT541BDBR.pdf |
|
Nexperia | Monostable Astable Multivibrator Single 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4047BT,653.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G14GW125.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for M74VHC1G125DFT2G.pdf |
|
Texas Instruments | Counter Dual 4-Bit Decade UP 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4518BE.pdf |
|
ON Semiconductor | Decoder Demultiplexer Dual 2-to-4 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74AC139DTR2G.pdf |