| Part Number | 74HC4060PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 443820 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Counter Single 14-Bit Binary UP 16-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC4060PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC4060PW,118 |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | HC |
| Parallel Enable Input | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Type | Binary |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Reset Type | Asynchronous |
| Terminal Count Output | No |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 300@2V|[email protected]|51@6V ns |
| Number of Element Outputs | 10 |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Logic Function | Counter |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Triggering Type | Negative-Edge |
| Operation Mode | UP Counter |
| Number of Stages | 14 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold |
| MSL Level | 1 |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC4060PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 12-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for TXS0104EYZTR.pdf |
|
Toshiba | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7S04FU,LF(B.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74AHC1G14GW C4H.pdf |
|
Toshiba | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TC7SH14FU(TE85L,JF.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for SN74AUC125RGYR.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT238PW,118.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74ALVC14PW,118.pdf |
|
Toshiba | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74LCX08FT(AJ).pdf |
|
Texas Instruments | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SNJ54HC32J.pdf |
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G17GV,125.pdf |