| Part Number | 74HC4094D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 815010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC4094D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC4094D,653 |
|---|---|
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Logic Family | HC |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Terminal Count Output | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Operation Mode | Serial to Serial/Parallel |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Parallel Enable Input | No |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Supplier Package | SO |
| Rad Hard | No |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Element Outputs | 10 |
| Pin Count | 16 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| MSL Level | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 195@2V|[email protected]|33@6V ns |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Logic Function | Shift Register/Latch |
| Number of Stages | 8 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC4094D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SE555DR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO Tube Download PDF datasheet for 74LVC244AD, 112.pdf |
|
Silicon Labs | SLLSI5341B-D06921-GMR CLOCK GENERATOR - |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHCT595PWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74HC125ADR2G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for 74LCX374WMX.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew, 1-to-10 Differential-to-2.5V, 3.3V LVPECL ECL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 853S111BYILFT.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC373DWR.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for JM38510 10901BPA.pdf |
|
Texas Instruments | I2C Multiplexer 1-Element 4-IN 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for PCA9544ARGYR.pdf |