| Part Number | 74HC595BQ-Q100,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 318560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin DHVQFN EP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC595BQ-Q100,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC595BQ-Q100,115 |
|---|---|
| Logic Function | Shift Register |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Parallel Enable Input | No |
| Supplier Package | DHVQFN EP |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Logic Family | HC |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Terminal Count Output | No |
| Number of Element Outputs | 9 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 175@2V|[email protected]|30@6V ns |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Pin Count | 16 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Operation Mode | Serial to Serial/Parallel |
| Product Dimensions | 3.6 x 2.6 x 0.95 mm |
| Screening Level | Automotive |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 16DHVQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-74HC595BQ-Q100,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LVC245ADWR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT377D,653.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOP-II T R Download PDF datasheet for 74VHC595SJX.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin CDIP Download PDF datasheet for CD4503BF3A.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC164PW,118.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1-to-4 Differential-to-LVDS Fanout Buffer W Internal Termination Download PDF datasheet for 8S89833AKILF.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for 74VHCT244AMX.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC11ADTR2G.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 2-CH Inverting Open Drain CMOS 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G06GV,125.pdf |
|
Nexperia | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin PDIP Bulk Download PDF datasheet for 74HCU04N,652.pdf |