| Part Number | 74HC597D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 690750 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC597D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC597D,653 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Logic Function | Shift Register |
| Logic Family | HC |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Reset Type | Asynchronous |
| Number of Element Inputs | 9 |
| Terminal Count Output | No |
| Parallel Enable Input | Yes |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 175@2V|[email protected]|30@6V ns |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Pin Count | 16 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Element Outputs | 1 |
| MSL Level | 1 |
| Number of Stages | 8 |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | SO |
| Operation Mode | Serial/Parallel to Serial |
| Lead Finish | Gold |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC597D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 2-IN 8-Pin SO Tube Download PDF datasheet for PCA9540BD,112.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74AUC1G125YZPR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HC595BQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 4-CH 3-ST 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for SN74AVCH4T245RGYR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge Open Drain 1-Element 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPIC6273DWR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MM74HC125MTCX.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 28-Pin LCCC Tube Download PDF datasheet for 5962-9172801Q3A.pdf |
|
NXP | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin DHVQFN T R Download PDF datasheet for 74HC595BQ C4X.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MM74HC595MX.pdf |
|
Broadcom | Optical Incremental Encoder Module 5-Pin Download PDF datasheet for HEDS-9140#A00.pdf |