| Part Number | 74HCT164D,652 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 185250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SO Bulk |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT164D,652 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT164D,652 |
|---|---|
| Logic Function | Shift Register |
| Max Processing Temp | 260 |
| Parallel Enable Input | No |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Reset Type | Asynchronous |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Terminal Count Output | No |
| Operation Mode | Serial to Parallel |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | HCT |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | SO |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Stages | 8 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74HCT164D,652 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G57DCKRE4.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G240DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ACT563PWR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT166D,653.pdf |
|
Nexperia | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G02GW,125.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Buffer 4-OUT 24-Pin QFN Download PDF datasheet for SI5330B-B00205-GM.pdf |
|
ON Semiconductor | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74HCT132ADR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | NAND NOR Inverter Gate 6-Element (Four Inverter, One 2-IN NOR, One 2-IN NAND) CMOS 16-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC14572UBDG.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 1-CH Inverting Open Drain CMOS 5-Pin SOT T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G06DRLR.pdf |
|
ON Semiconductor | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC1G01DTT1G.pdf |