| Part Number | 74HCT164D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 873790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT164D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT164D,653 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | SO |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Stages | 8 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Max Processing Temp | 260 |
| Parallel Enable Input | No |
| Reset Type | Asynchronous |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Terminal Count Output | No |
| Operation Mode | Serial to Parallel |
| Logic Function | Shift Register |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Logic Family | HCT |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74HCT164D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74AHC373PWG4.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Dual 2-to-4 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ALC74LVC139PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC05DR.pdf |
|
ON Semiconductor | Translator CML LVDS LVPECL to LVCMOS LVTTL 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MC100EPT21DR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVU04APWR.pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch Push Switch SP 1A T R Download PDF datasheet for SPEF110100.pdf |
|
Texas Instruments | Monostable Astable Multivibrator Single 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CD4047BPWR.pdf |
|
Texas Instruments | Digital Isolator Buffer, 1 Channel, High-Performance, 8000Vpk, 16-pin SOIC, Bulk Download PDF datasheet for ISO7810DW.pdf |
|
ON Semiconductor | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC14094BDTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74AHC574DWR.pdf |