| Part Number | 74LV165APW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 177340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LV165APW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LV165APW,118 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Terminal Count Output | No |
| Lead Finish | Gold |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 2.7V|9@3V to 3.6V ns |
| Logic Family | LV |
| Operation Mode | Serial/Parallel to Serial |
| Number of Element Outputs | 1 |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Stages | 8 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 16 |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Number of Element Inputs | 9 |
| Logic Function | Shift Register |
| Parallel Enable Input | Yes |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LV165APW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SOT-353 T R Download PDF datasheet for 74AHC1G14SE-7.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 48-Pin CFPAK Tube Download PDF datasheet for 5962-9680901VXA.pdf |
|
Texas Instruments | Counter Dual 4-Bit Binary UP 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4520BE.pdf |
|
Broadcom | 56846+56321+8742+54680*2+8073+5718+5482+ - |
|
Integrated Device Technology | IDT9FGV1004B000NBGI8 300FS RMS CLOCK GEN - |
|
Fairchild Semiconductor | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for NC7SZ08M5X.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74LVC541ADW.pdf |
|
Broadcom | 56844+5461S+5482+5389 - |
|
Maxim Integrated | Voltage Level Translator 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MAX3392EEUD+T.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SOP T R Download PDF datasheet for SN74ABT244ANSR.pdf |