| Part Number | HEF4017BT,652 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 521160 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Counter Divider Single 5-Bit Decade UP 16-Pin SO Bulk |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HEF4017BT,652 |
| Datasheet download |
| Part Number | HEF4017BT,652 |
|---|---|
| Maximum Operating Supply Voltage | 15 V |
| Parallel Enable Input | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Max Processing Temp | 260 |
| Terminal Count Output | Yes |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Number of Element Outputs | 10 |
| Logic Function | Counter/Divider |
| Pin Count | 16 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Operation Mode | UP Counter |
| Supplier Package | SO |
| Screening Level | Automotive |
| Logic Family | HEF4000 |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 280@5V|110@10V|80@15V ns |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-HEF4017BT,652 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for M74VHC1GT86DTT1G.pdf |
|
NXP | NCF29A1XHN 0500I HVQFN32 REEL - |
|
ON Semiconductor | Latch Addressable 8-CH D-Type 16-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74VHC259DG.pdf |
|
Toshiba | MULTIPLEXER DEMULTIPLEXER CIRCUIT Download PDF datasheet for TC74HC4051AP(F).pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC244ADB-Q100J.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74HC366PW C4J.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74AC574DWR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G07DBVTE4.pdf |
|
Microchip | Shift Register w Latch Single Serial to Parallel 24-Pin SOIC Reel Download PDF datasheet for HV513WG-G.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC14D,653.pdf |