| Part Number | HEF4021BT,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 451110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Parallel 16-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HEF4021BT,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | HEF4021BT,653 |
|---|---|
| Logic Function | Shift Register |
| Max Processing Temp | 260 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 15 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 250@5V|110@10V|80@15V ns |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Quiescent Current | 0.02 mA |
| Number of Element Inputs | 9 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12 V |
| Terminal Count Output | No |
| Parallel Enable Input | Yes |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Operation Mode | Serial/Parallel to Parallel |
| Number of Element Outputs | 3 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Number of Stages | 8 |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Screening Level | Automotive |
| Logic Family | HEF4000 |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Supplier Package | SO |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-HEF4021BT,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |