| Part Number | HEF4518BT,652 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 153900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Counter Dual 4-Bit Decade UP 16-Pin SO Bulk |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HEF4518BT,652 |
| Datasheet download |
| Part Number | HEF4518BT,652 |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Parallel Enable Input | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.08 mA |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 15 V |
| Number of Count Input Enables | 1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Type | Decade |
| Reset Type | Asynchronous |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 240@5V|110@10V|80@15V ns |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12 V |
| Terminal Count Output | No |
| Logic Function | Counter |
| Pin Count | 16 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Number of Element Outputs | 4 |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Stages | 4 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Logic Family | HEF4000 |
| Lead Finish | Gold |
| Triggering Type | Positive-Edge/Negative-Edge |
| Operation Mode | UP Counter |
| Supplier Package | SO |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-HEF4518BT,652 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | I2C Multiplexer 1-Element 4-IN 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9544APWR.pdf |
|
Nexperia | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G57GV,125.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC367PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 6-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for SN74AUP1T97DSFR.pdf |
|
Nexperia | Si-Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC2G08GT,115.pdf |
|
Diodes Incorporated | Level Shifter LVTTL to GTL 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PI4GTL2014LEX.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVCH245APW,118.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74LVC595ABQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | DPHY Re-timer, SN65DPHY440SSRHRR, MIPI CSI-2 DSI, \u201340~+85\u00b0C Download PDF datasheet for SN65DPHY440SSRHRR.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Driver 3-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 8-Pin US T R Download PDF datasheet for NL37WZ07USG.pdf |