| Part Number | 74HC138D-Q100,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 328340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC138D-Q100,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC138D-Q100,118 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Supplier Package | SO |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | HC |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Demultiplexing Capability | 1-of-8 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Inverting |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Number of Element Inputs | 3 |
| Number of Input Enables per Element | 3 |
| Logic Function | Decoder/Demultiplexer |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 150@2V|[email protected]|26@6V ns |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC138D-Q100,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | NOR Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G02YZPR.pdf |
|
Texas Instruments | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AHC1G02DCKT.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 24-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPIC6A595DWR.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC8T245PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin SC-88 T R Download PDF datasheet for NL27WZ16DFT2G.pdf |
|
Nexperia | Counter Divider Single 5-Bit Decade UP 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4017BT,653.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TVSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2244ADGVR.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LMC555CMM NOPB.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for ALC74HC165D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHCT541PWR.pdf |