| Part Number | 74HC138N,652 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 465650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin PDIP Bulk |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC138N,652 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC138N,652 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Product Dimensions | 19.5 x 6.48 x 3.2 mm |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Logic Family | HC |
| Polarity | Inverting |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Demultiplexing Capability | 1-of-8 |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Logic Function | Decoder/Demultiplexer |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Number of Input Enables per Element | 3 |
| Number of Element Inputs | 3 |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 150@2V|[email protected]|26@6V ns |
| Supplier Package | PDIP |
| Pin Count | 16 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Through Hole |
| Package | 16PDIP |
| Replacement Part Number | PART-74HC138N,652 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ALPS | 11MM SIZE,HORIZONTAL, FLAT, PULSE 15 Download PDF datasheet for EC11B15244CU.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2244APW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G17DBVR.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Converter 6-CH Inverting CMOS 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC14049UBDTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD54HC123F.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MM74HC00M.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin X2SON Download PDF datasheet for SN74LVC1G07DSFR.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer 1-Element CMOS 3-ST 8-IN 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC251DBR.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Driver 6-CH Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74AC05DR2G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74VHC157MTCX.pdf |