| Part Number | 74HC154BQ,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 605480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Decoder Demultiplexer Single 4-to-16 24-Pin DHVQFN EP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC154BQ,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC154BQ,118 |
|---|---|
| Number of Input Enables per Element | 2 |
| Demultiplexing Capability | 1-of-16 |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 5.6 x 3.6 x 0.95 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Element Inputs | 4 |
| Maximum Quiescent Current | 0.16 mA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Polarity | Inverting |
| Supplier Package | DHVQFN EP |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Pin Count | 24 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Logic Function | Decoder/Demultiplexer |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 150@2V|[email protected]|26@6V ns |
| Number of Element Outputs | 16 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | HC |
| Package | 24DHVQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-74HC154BQ,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Driver 1-CH Inverting Open Drain CMOS 6-Pin XSON Download PDF datasheet for 74LVC1G06GS,132.pdf |
|
NXP | Translator 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NTS0102DP-Q100H.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Inverting 3-ST CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP2G240DC,125.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Multiplexer Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 2-IN 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SB3257P6X.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC157ADBR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 2-Element 56-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR T R Download PDF datasheet for 74LVTH162374ZQLR.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 16-Pin TVSOP T R Download PDF datasheet for SN74AVC4T245DGVR.pdf |
|
ON Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC373DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Translator LVTTL to LVPECL 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN65LVELT22DR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G126GX,125.pdf |