| Part Number | 74HC154PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 521390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Decoder Demultiplexer Single 4-to-16 24-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC154PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC154PW,118 |
|---|---|
| Supplier Package | TSSOP |
| Demultiplexing Capability | 1-of-16 |
| Number of Input Enables per Element | 2 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Quiescent Current | 0.16 mA |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Element Inputs | 4 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Product Dimensions | 7.9 x 4.5 x 0.95 mm |
| Polarity | Inverting |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Pin Count | 24 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Logic Function | Decoder/Demultiplexer |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Number of Element Outputs | 16 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 150@2V|[email protected]|26@6V ns |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | HC |
| Package | 24TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC154PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | AND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G08DCUR.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1-to-8,Differential-to-LVDS Clock Download PDF datasheet for 85408BGILFT.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AVCH8T245PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SN54HC125J.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 74LCX74MX.pdf |
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer Driver 9-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC9115D,118.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 74LCX07MX.pdf |
|
Texas Instruments | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CD74HC123PWR.pdf |
|
Nexperia | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC151PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 6-Pin UDFN T R Download PDF datasheet for NLU1G14MUTCG.pdf |