| Part Number | 74HC238BQ,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 346150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin DHVQFN EP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC238BQ,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC238BQ,115 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | HC |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supplier Package | DHVQFN EP |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Demultiplexing Capability | 1-of-8 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Logic Function | Decoder/Demultiplexer |
| Number of Input Enables per Element | 3 |
| Number of Element Inputs | 3 |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 150@2V|[email protected]|26@6V ns |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Product Dimensions | 3.6 x 2.6 x 0.95 mm |
| Package | 16DHVQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-74HC238BQ,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Counter Dual 4-Bit Decade UP 16-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for HEF4518BT,652.pdf |
|
Texas Instruments | Counter Dual 4-Bit Decade UP 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4518BE.pdf |
|
Maxim Integrated | 1.2V TO +5.5V, \u00b115KV ESD-PROTECTED, 0.1\u00b5A, 35MBPS, 8-CHANNEL LEVEL TRANSLATORS Download PDF datasheet for MAX31760AEE+.pdf |
|
ON Semiconductor | Translator LVDS LVPECL to LVTTL 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC100LVELT23DG.pdf |
|
Integrated Device Technology | 4-output 3.3 V PCIe Gen1-2-3 Zero Delay Fanout Buffer Download PDF datasheet for 9DB433AFLF.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO Tube Download PDF datasheet for 74LV595D,112.pdf |
|
ON Semiconductor | DUAL PRECISION MONOSTABLE Download PDF datasheet for NLV14538BDR2G.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G09GW-Q100H.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74F125DR.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Multiplexer 2-IN CML 16-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for NB7V58MMNHTBG.pdf |