| Part Number | 74HC238PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 258000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC238PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC238PW,118 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Demultiplexing Capability | 1-of-8 |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Logic Function | Decoder/Demultiplexer |
| Number of Input Enables per Element | 3 |
| Number of Element Inputs | 3 |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 150@2V|[email protected]|26@6V ns |
| Logic Family | HC |
| Pin Count | 16 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| MSL Level | 1 |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC238PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer 3-CH Non-Inverting CMOS 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC3G34YZPR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC594PW,118.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC138AD,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC2G34GF,132.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1:6 Crystal-to- LVCMOS LVTTL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 83905AMLFT.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V TO 5.0V 16-Bit Translating Transceiver Download PDF datasheet for 74FCT164245TPVG.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74AUP1G00GW,125.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC374ADTR2G.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 8-IN 24-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PCA9547PW,112.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 2-Element CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUP2G14DCKR.pdf |