| Part Number | 74HC4514PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 467240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Latch Decoder Demultiplexer Single 4-to-16 24-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC4514PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC4514PW,118 |
|---|---|
| Demultiplexing Capability | 1-of-16 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 230@2V|[email protected]|39@6V ns |
| Number of Element Inputs | 4 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Product Dimensions | 7.9 x 4.5 x 0.95 mm |
| Polarity | Non-Inverting |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Pin Count | 24 |
| Logic Function | Latch/Decoder/Demultiplexer |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Number of Element Outputs | 16 |
| Maximum High Level Output Current | -7.8 mA |
| Number of Input Enables per Element | 1 |
| Maximum Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | HC |
| Package | 24TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC4514PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ALPS | TACT SWITCH, ANGLE, A Download PDF datasheet for SPVQ810300.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LS245DWR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC540DWR.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC14DR.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV10APWR.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHCT08D,118.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7WZ07P6X.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74LVC541ABQ,115.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC125ADB,118.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G08GM,115.pdf |