| Part Number | 74HCT154PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 301490 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Decoder Demultiplexer Single 4-to-16 24-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT154PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT154PW,118 |
|---|---|
| Product Dimensions | 7.9 x 4.5 x 0.95 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Inverting |
| Number of Element Inputs | 4 |
| Demultiplexing Capability | 1-of-16 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Logic Function | Decoder/Demultiplexer |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Pin Count | 24 |
| Logic Family | HCT |
| Number of Element Outputs | 16 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Number of Input Enables per Element | 2 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Quiescent Current | 0.16 mA |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| Package | 24TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HCT154PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC175D,653.pdf |
|
Texas Instruments | I2C Multiplexer 1-Element 4-IN 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9546APWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74LCX125DTR2G.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC574AD,118.pdf |
|
Nexperia | Multiplexer 1-Element CMOS 3-ST 8-IN 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT257PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC365N.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter 2-Element CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7WZ04P6X.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD74HC373EE4.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 6-Element BiCMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVT14D,118.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SA555DR.pdf |