| Part Number | 74HCT238PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 767180 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT238PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT238PW,118 |
|---|---|
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Demultiplexing Capability | 1-of-8 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Element Inputs | 3 |
| Number of Input Enables per Element | 3 |
| Logic Function | Decoder/Demultiplexer |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | HCT |
| Pin Count | 16 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| MSL Level | 1 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| Lead Finish | Gold |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HCT238PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for SN74LVC08ARGYR.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74HC11ADR2G.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 8-IN 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9548APW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC14094BDG.pdf |
|
Diodes Incorporated | Low skew 1 to 2 LVCMOS LVTTL Fanout Buffer Download PDF datasheet for PI6C49X0202WIEX.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC244DTR2G.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC132D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin SOT T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G07DRLR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Driver 6-CH Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MM74HCT05MX.pdf |
|
Diodes Incorporated | 2.5GHZ 1:4 LVDS FANOUT BUFFER WITH INTERNAL TERMINATION Download PDF datasheet for PI6C5922504ZHIEX.pdf |