| Part Number | 74LV138PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 449810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LV138PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LV138PW,118 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|26@2V|[email protected]|[email protected] ns |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Logic Family | LV |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Demultiplexing Capability | 1-of-8 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1 V |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Logic Function | Decoder/Demultiplexer |
| Maximum Quiescent Current | 0.16 mA |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Number of Input Enables per Element | 3 |
| Number of Element Inputs | 3 |
| Polarity | Inverting |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Low Level Output Current | 12 mA |
| Pin Count | 16 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LV138PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Optical Incremental Encoder Module 5-Pin Download PDF datasheet for HEDS-9140#A00.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SN54HCT238J.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 2-Element CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP2G14GM,132.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HCT14N.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for SN74LVC125ARGYR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC574APW,118.pdf |
|
Texas Instruments | I2C Multiplexer 1-Element 4-IN 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PCA9545APW.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 2-Element CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G14GW,125.pdf |
|
Nexperia | Latch Decoder Demultiplexer Single 4-to-16 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC4514PW,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVCH16244ADGG,11.pdf |