| Part Number | HEF4028BT,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 653240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Decoder Demultiplexer Single 4-to-10 16-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HEF4028BT,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | HEF4028BT,653 |
|---|---|
| Maximum Operating Supply Voltage | 15 V |
| Number of Element Outputs | 10 |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Demultiplexing Capability | 1-of-10 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Quiescent Current | 0.08 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Logic Function | Decoder/Demultiplexer |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 200@5V|80@10V|60@15V ns |
| Maximum High Level Output Current | -3.6(Min) mA |
| Supplier Package | SO |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Maximum Low Level Output Current | 3.6(Min) mA |
| Screening Level | Industrial |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Element Inputs | 4 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Logic Family | HEF4000 |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Polarity | Non-Inverting |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Pin Count | 16 |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-HEF4028BT,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Collector Bipolar 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LS07DR.pdf |
|
Texas Instruments | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC86DR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G74YZPR.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74AUC2G08DCTR.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LVC00ADR.pdf |
|
Integrated Device Technology | IDT9FGV1004B110NBGI8 4 O P 2 INT + 1 FOD - |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC74ADB,118.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC373APW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74HCT04PW.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74ACT04DR2G.pdf |