| Part Number | 597-7701-207F |
|---|---|
| Manufacturer | Dialight |
| Quantity in stock | 160710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Bi-Color Green Red 572nm 635nm Chip LED 4-Pin PLCC T R |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 597-7701-207F |
| Datasheet download |
| Part Number | 597-7701-207F |
|---|---|
| Package Dimensions | 3.2 x 2.7 x 1.8 mm |
| LED Material | GaP|GaAsP/Gap |
| Pin Count | 4 |
| Lens Appearance | Colorless Non Diffused |
| Maximum Forward Current | 30 mA |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Maximum Forward Voltage per Color | 2.5 V |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Dominant Wavelength | 570|628 nm |
| Number of LEDs | 2 |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Operating Temperature | -40 to 100 °C |
| Rad Hard | No |
| Intensity | 11.3 mcd |
| Maximum Power Dissipation | 95 mW |
| Peak Wavelength | 572|635 nm |
| Category | Chip LED |
| Supplier Package | PLCC |
| Mounting | Surface Mount |
| Lens Shape Type | Circular |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Type | Bi-Color |
| Color | Green|Red |
| Package | 4PLCC |
| Replacement Part Number | PART-597-7701-207F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |