| Part Number | 1.5KE30CA-T |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 148150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 25.6V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1.5KE30CA-T |
| Datasheet download |
| Part Number | 1.5KE30CA-T |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Product Dimensions | 9.53 x 5.21 x 5.21 mm |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Clamping Voltage | 41.4 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| ESD Protection | No |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 W |
| Lead Finish | Bright Tin |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 25.6 V |
| Minimum Breakdown Voltage | 28.5 V |
| Supplier Package | DO-201 |
| Test Current | 1 mA |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Pin Count | 2 |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Peak Pulse Current | 36 A |
| Configuration | Single |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 2DO-201 |
| Replacement Part Number | PART-1.5KE30CA-T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |