AP2121AK-3.3TRG1 Diodes Incorporated
AP2121AK-3.3TRG1 Images
Please contact us for more photos of AP2121AK-3.3TRG1
Part Number AP2121AK-3.3TRG1
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description LDO Regulator Pos 3.3V 0.2A 5-Pin SOT-23 T R
Category Power Management IC
Family Linear Regulator
ROHS Compliant Yes
MSL Level AP2121AK-3.3TRG1
Datasheet download AP2121AK-3.3TRG1.pdf
Request Quotation for AP2121AK-3.3TRG1
AP2121AK-3.3TRG1 Specifications
Part Number AP2121AK-3.3TRG1
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Function LDO
Max Processing Temp 260
Maximum Input Voltage 6 V
Typical Quiescent Current 0.025 mA
MSL Level 1
Operating Temperature -40 to 85 °C
Input Voltage Range 2 to 6 V
Minimum Input Voltage 2 V
Junction to Case 74 °C/W
Screening Level Industrial
Line Regulation 16 mV
Maximum Quiescent Current 0.05 mA
Output Voltage 3.3 V
Number of Outputs 1
Maximum Output Current 0.2 A
Junction to Ambient 250 °C/W
Maximum Dropout Voltage @ Current 0.04@10mA|0.3@100mA|0.4@150mA|0.5@200mA V
Accuracy ±2 %
Pin Count 5
Product Dimensions 3.02(Max) x 1.7(Max) x 1.3(Max)
Polarity Positive
Load Regulation 40 mV
Supplier Package SOT-23
Typical Dropout Voltage @ Current 0.02@10mA|0.15@100mA|0.2@150mA|0.25@200mA V