| Part Number | DFLT15A-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 592650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single 15V 1.125KW 2-Pin PowerDI 123 T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DFLT15A-7 |
| Datasheet download |
| Part Number | DFLT15A-7 |
|---|---|
| Product Dimensions | 2.8 x 1.78 x 0.98 mm |
| Maximum Peak Pulse Current | 9.22 A |
| Supplier Package | PowerDI 123 |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1125 W |
| Pin Count | 2 |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Test Current | 1 mA |
| Configuration | Single |
| ESD Protection | No |
| Minimum Breakdown Voltage | 16.7 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 15 V |
| Maximum Clamping Voltage | 24.4 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 2PowerDI 123 |
| Replacement Part Number | PART-DFLT15A-7 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 13V 3.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM5S13AHE3 2D.pdf |
|
Toshiba | Diode Zener Dual Common Anode 6.2V 150mW 3-Pin SOT-723 T R Download PDF datasheet for DF3A6.2FV,L3F(T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 6V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ6.0A-E3 57T.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 58V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ58CA-13-F.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 18.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T22CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 43V 6.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM8S43AHE3 2D.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 28.2V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB33CA-E3 5B.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ30AHE3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 43V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ43CAHE3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 28V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ28CAHE3 9AT.pdf |