| Part Number | PAM8004DR |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 629710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Speaker 1-CH Mono Class-D 16-Pin SOP T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PAM8004DR |
| Datasheet download |
| Part Number | PAM8004DR |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 1.65x1@8Ohm|2.5x1@4Ohm W |
| Maximum Power Dissipation | 900 mW |
| Pin Count | 16 |
| Typical Voltage Gain | 24 dB |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Typical PSRR | 70 dB |
| Rail to Rail | No |
| Amplifier Type | Class-D |
| Power Supply Type | Single |
| Product Dimensions | 10(Max) x 4(Max) x 1.55(Max) |
| Maximum Load Resistance | 8 Ohm |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.5 V |
| Function | Speaker |
| Input Signal Type | Single |
| Output Type | 1-Channel Mono |
| Supplier Package | SOP |
| Output Signal Type | Differential |
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.16@[email protected]|0.26@4Ohm@1W % |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 16SOP |
| Replacement Part Number | PART-PAM8004DR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo Class-D 32-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPA3131D2RHBT.pdf |
|
NXP | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 3.5W Class-AB 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for TDA7056AT N2,518.pdf |
|
ROHM | SMD AUDIO IC - |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.125W 16-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX97220EETE+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.045W Class-AB 12-Pin UCSP T R Download PDF datasheet for MAX9724BEBC+TG45.pdf |
|
STMicroelectronics | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 45W Class-AB 15-Pin Multiwatt Tube Download PDF datasheet for TDA7576B.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 10W Class-D 28-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPA3111D1PWP.pdf |
|
Nuvoton Technology | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 20W Class-D 48-Pin QFN Download PDF datasheet for NPCP215FA0YX.pdf |
|
Texas Instruments | HIGH POWER CLASS-D AMPLIFIER Download PDF datasheet for TPA3255DDV.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone Speaker 2-CH Stereo 2W Class-AB 24-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPA0172PWP.pdf |