| Part Number | PI5C33X257BEX |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 611300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Multiplexer Demultiplexer Bus Switch 3-Element CMOS 24-IN 48-Pin BQSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Bus Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PI5C33X257BEX |
| Datasheet download |
| Part Number | PI5C33X257BEX |
|---|---|
| Maximum High Level Output Current | -120 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.75 V |
| Configuration | 4 x 2:1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Inputs per Chip | 24 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.25 V |
| Number of Elements per Chip | 3 |
| Supplier Package | BQSOP |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Low Level Output Current | 120 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 0.25@5V ns |
| Maximum Quiescent Current | 3 uA |
| Logic Function | Multiplexer/Demultiplexer Bus Switch |
| Pin Count | 48 |
| Product Dimensions | 9.9 x 3.9 x 1.6 mm |
| Maximum On Resistance | 10 Ohm |
| Number of Outputs per Chip | 12 |
| Package | 48BQSOP |
| Replacement Part Number | PART-PI5C33X257BEX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Multiplexer Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for PI3B3257QEX.pdf |
|
Texas Instruments | Bus Switch 2-Element CMOS 20-IN 48-Pin TVSOP T R Download PDF datasheet for SN74CB3Q16210DGVR.pdf |
|
Texas Instruments | Bus Switch 2-Element CMOS 2-IN 8-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74CB3Q3306APW.pdf |
|
Diodes Incorporated | Bus Switch 8-Element 21-IN 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PI4MSD5V9548ALEX.pdf |
|
Texas Instruments | Bus Switch 2-Element CMOS 20-IN 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74CB3Q16210DGGR.pdf |
|
Diodes Incorporated | Bus Switch 4-Element CMOS 4-IN 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for PI5C3126QEX.pdf |
|
Texas Instruments | Bus Switch 2-Element CMOS 24-IN 54-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR T R Download PDF datasheet for 74CBTLV16211CZRDR.pdf |
|
Diodes Incorporated | Multiplexer Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for PI5C3251QEX.pdf |
|
Diodes Incorporated | Bus Switch 2-Element 2-IN 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PI3CH200LEX.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74CBTLV3257DBQR.pdf |