| Part Number | PI5USB2546AZHEX |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 568830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | USB Charging Controller with Power Switch Single 4.5V to 5.5V 2.275A 16-Pin TQFN T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | USB Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PI5USB2546AZHEX |
| Datasheet download |
| Part Number | PI5USB2546AZHEX |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Type | USB Charging Controller with Integrated Power Switch |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Switches | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Current Limit | 2.275 A |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.7 |
| Input Voltage Range | 4.5 to 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Supplier Package | TQFN |
| Pin Count | 16 |
| Max Processing Temp | 245 |
| Package | 16TQFN |
| Replacement Part Number | PART-PI5USB2546AZHEX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | USB Power SW DIST Single 5.5V 0.85A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS2051CDBVR.pdf |
|
Texas Instruments | USB Power SW Hi Side DIST Single 5.5V 0.9A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPS2021DRG4.pdf |
|
Diodes Incorporated | USB Power SW Hi Side Single 2.7V to 5.5V 0.8A 5-Pin SOT-25 T R Download PDF datasheet for AP2151AW-7.pdf |
|
Texas Instruments | USB Power SW Hi Side DIST Single 5.5V 3A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPS2034DRG4.pdf |
|
Texas Instruments | USB Power SW Hi Side DIST Dual 5.5V 2.1A 8-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS2060DGNR.pdf |
|
Texas Instruments | USB Power SW Hi Side DIST Single 5.5V 3A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPS2034DR.pdf |
|
Texas Instruments | USB Power SW DIST Single 5.5V 1.55A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS2061CDBVT.pdf |
|
Texas Instruments | USB Power SW Hi Side DIST Dual 5.5V 0.75A to 1.25A 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TPS2052BDG4.pdf |
|
Diodes Incorporated | USB Power SW High Side Single 5.5V 0.8A 5-Pin SOT-25 T R Download PDF datasheet for AP2151DWG-7.pdf |
|
Microchip | DUAL USB HIGH-SIDE POWER SWITCH Download PDF datasheet for MIC2026-2YM-TR.pdf |