| Part Number | SMAJ13A-13-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 250410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 13V 400W 2-Pin SMA T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMAJ13A-13-F |
| Datasheet download |
| Part Number | SMAJ13A-13-F |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Configuration | Single |
| Test Current | 1 mA |
| Rad Hard | No |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 13 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Peak Pulse Current | 18.6 A |
| Supplier Package | SMA |
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 W |
| MSL Level | 1 |
| ESD Protection | No |
| Minimum Breakdown Voltage | 14.4 V |
| Maximum Clamping Voltage | 21.5 V |
| Product Dimensions | 4.6 x 2.92 x 2.1 mm |
| Package | 2SMA |
| Replacement Part Number | PART-SMAJ13A-13-F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 48V 3-Pin D2PAK T R Download PDF datasheet for LDP01-56AY.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 171V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE200ARL.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 6.5V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ6.5CA-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 85.5V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T100CA-E3 52.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ30A-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ30A-E3 57T.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 40V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS40VS1UR,115.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 75V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ75CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 300V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1.5SMC350A-E3 9AT.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 18.8V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for P4SMA22A-E3 61.pdf |