| Part Number | SMAJ15CA-13-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 207740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 400W 2-Pin SMA T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMAJ15CA-13-F |
| Datasheet download |
| Part Number | SMAJ15CA-13-F |
|---|---|
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 W |
| Pin Count | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Maximum Peak Pulse Current | 16.4 A |
| Product Dimensions | 4.6 x 2.92 x 2.1 mm |
| Supplier Package | SMA |
| Maximum Clamping Voltage | 24.4 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 15 V |
| Minimum Breakdown Voltage | 16.7 V |
| Configuration | Single |
| Test Current | 1 mA |
| ESD Protection | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Package | 2SMA |
| Replacement Part Number | PART-SMAJ15CA-13-F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 20V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ20A-13-F.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS24VP1UP,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ30AHE3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 6600W 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM8S36AHE3_A I.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 342V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE400CA-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 1KW 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMB10J5.0A-E3\\5B.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS15VS1UR,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 36V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K36CAHM3 57.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 342V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE400CA-E3 54.pdf |
|
Toshiba | Diode Zener Quad Common Anode 6.8V 6% 200mW 5-Pin USV T R Download PDF datasheet for DF5A6.8FUTE85LF.pdf |