| Part Number | SMAJ20CA-13-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 216890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 20V 400W 2-Pin SMA T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMAJ20CA-13-F |
| Datasheet download |
| Part Number | SMAJ20CA-13-F |
|---|---|
| Supplier Package | SMA |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 W |
| Maximum Clamping Voltage | 32.4 V |
| ESD Protection | No |
| Maximum Peak Pulse Current | 12.3 A |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 20 V |
| Test Current | 1 mA |
| Product Dimensions | 4.6 x 2.92 x 2.1 mm |
| Pin Count | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Breakdown Voltage | 22.2 V |
| Configuration | Single |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Package | 2SMA |
| Replacement Part Number | PART-SMAJ20CA-13-F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 120V 1.5KW 2-Pin DO-214AB Download PDF datasheet for SMCJ120A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ30AHE3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 14V 63W 2-Pin LLP T R Download PDF datasheet for VCUT0714A-HD1-GS08.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 30.8V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE36CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 11V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ11CA-E3 52.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 64V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ64CA-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ15A-E3 5A.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ15CA-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 170V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ170CA-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 6.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM8S30AHE3 2D.pdf |