| Part Number | SMAJ7.0A-13-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 589420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 7V 400W 2-Pin SMA T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMAJ7.0A-13-F |
| Datasheet download |
| Part Number | SMAJ7.0A-13-F |
|---|---|
| Maximum Peak Pulse Current | 33.3 A |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Configuration | Single |
| Pin Count | 2 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 200 uA |
| Product Dimensions | 4.6 x 2.92 x 2.1 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 7 V |
| ESD Protection | No |
| Maximum Clamping Voltage | 12 V |
| Minimum Breakdown Voltage | 7.78 V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 W |
| Supplier Package | SMA |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Test Current | 10 mA |
| Package | 2SMA |
| Replacement Part Number | PART-SMAJ7.0A-13-F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 13.6V 400W 2-Pin DO-213AB T R Download PDF datasheet for TGL41-16A-E3 96.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE39CAHE3 54.pdf |
|
ROHM | HIGH RELIABILITY ESD PROTECTION DIODE, 3 PIN. - |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 20V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ20A-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 20V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ20CA-E3 61.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 64V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ64CA.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 13V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS13VP1UP,115.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 70V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ70A.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SM15T39CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 6.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM8S30AHE3 2D.pdf |