| Part Number | SMCJ130CA-13-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 827310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 130V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ130CA-13-F |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ130CA-13-F |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 2 |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 W |
| Test Current | 1 mA |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 x 2.3 mm |
| Maximum Peak Pulse Current | 7.2 A |
| ESD Protection | No |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SMC |
| Minimum Breakdown Voltage | 144 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 130 V |
| Maximum Clamping Voltage | 209 V |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ130CA-13-F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 58V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ58A.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 64V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS64VS1UR,115.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 85.5V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SM15T100CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 6V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ6.0A-E3 5B.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB36CAHE3 5B.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 51V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ51A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 185V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE220CAHE3 54.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 3KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 3.0SMCJ24A-13.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 40V 600W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMA6J40CA-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Directional 24V 5KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for 5KASMC24AHM3 57.pdf |