| Part Number | DSU0603R471KN |
|---|---|
| Manufacturer | Dubilier Components |
| Quantity in stock | 787250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | CAP,470PF 16V CER 10% SM D 0603 CAP |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DSU0603R471KN |
| Datasheet download |
| Part Number | DSU0603R471KN |
|---|---|
| Construction | Flat |
| Mounting | Surface Mount |
| Case Size | 0603 |
| Family | DS |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Lead Free | Yes |
| Package/Case | 0603 |
| Capacitance Value | 470 pF |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Dielectric | X7R |
| Packaging | Tape and Reel |
| Termination Style | Wraparound |
| Product Depth | 0.8 mm |
| Product Height | 0.9 mm |
| Product Length | 1.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-DSU0603R471KN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samsung Electro-Mechanics | CAP, 4.7, 50V, \u00b110%, X7R, 1206 - |
|
AVX | Cap Ceramic 33pF 200V C0G 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR212A330JARTR1.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 22uF 25VDC X5R 10% SMD 1210 Embossed T R Download PDF datasheet for CL32A226KAJNNNE.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 270pF 50V C0G 5% SMD 0603 Paper T R Download PDF datasheet for C0603C271J5GACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 47pF 1000V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1206AA470JAT1A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 3pF 25V C0G 0.1pF SMD 0201 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for CM03CG3R0B25AH.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for SR155C103KAR.pdf |
|
AVX | Capacitor SMD Ceramic 0201 Case 10Vdc X5R Dielectric 2700pF \u00b110% \u00f87\"T R Download PDF datasheet for 0201ZD272KAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.47uF 25V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM219R71E474KA88D.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.1uF 25V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C104J3GACTU.pdf |