BK S505-V-10-R Eaton
BK S505-V-10-R Images
Please contact us for more photos of BK S505-V-10-R
Part Number BK S505-V-10-R
Manufacturer Eaton
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Fuse Miniature 10A 250V Slow Blow 2-Pin Axial Through Hole Cardboard Carton
Category Circuit Protection
Family Fuses
ROHS Compliant Yes
MSL Level BK S505-V-10-R
Datasheet download BK S505-V-10-R.pdf
Request Quotation for BK S505-V-10-R
BK S505-V-10-R Specifications
Part Number BK S505-V-10-R
Fuse Material Ceramic
Lead Finish Tin
Voltage Rating 250 V
Rad Hard No
Maximum AC Voltage Rating 250
Acting Slow Blow
Maximum Power Dissipation
Product Dimensions 21.1 mm
Maximum DC Voltage Rating
Current Rating
Type Miniature
Replacement Part Number PART-BK S505-V-10-R
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for BK S505-V-10-R
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
SSQ5A(T&R)
BEL
Fuse Square Body 5A 125V Fast 2-Pin SMD T R
Download PDF datasheet for SSQ5A(T&R).pdf
TR 3216LR-500MA
Eaton
TR 3216LR-500MA
AF2-8.00V125TM
AEM
Fuse Surface Mount 8A 125V Fast 2-Pin SMD
Download PDF datasheet for AF2-8.00V125TM.pdf
3SB5A-R
BEL
Fuse Miniature 5A 250V Slow Blow 2-Pin Cartridge Holder
Download PDF datasheet for 3SB5A-R.pdf
5STP 10-R
Fuse Miniature 10A 250V Slow Blow 2-Pin Axial Through Hole
Download PDF datasheet for 5STP 10-R.pdf
SCHURTER
UMF 250 FUSE 3.15A F SMT
Download PDF datasheet for 3405.0171.24.pdf
SCHURTER
OMF 63 FUSE 3A F
Download PDF datasheet for 3402.0014.11.pdf
SF-0603S160-2
Bourns
Fuse Chip 1.6A 32V Slow Blow 2-Pin Solder Pad Surface Mount T R
Download PDF datasheet for SF-0603S160-2.pdf
F1206HI2500V032TM
AEM
Fuse Chip 2.5A 32V 2-Pin SMD T R
Download PDF datasheet for F1206HI2500V032TM.pdf
25LET
Eaton
Fuse 25A 240V 2-Pin Bolt