BK1 S506-250-R Eaton
BK1 S506-250-R Images
Please contact us for more photos of BK1 S506-250-R
Part Number BK1 S506-250-R
Manufacturer Eaton
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Fuse Miniature 0.25A 250V Slow Blow 2-Pin Cartridge Holder Bag
Category Circuit Protection
Family Fuses
ROHS Compliant Yes
MSL Level BK1 S506-250-R
Datasheet download BK1 S506-250-R.pdf
Request Quotation for BK1 S506-250-R
BK1 S506-250-R Specifications
Part Number BK1 S506-250-R
Rad Hard No
Lead Finish Nickel
Voltage Rating 250 V
Product Dimensions 20 mm
Replacement Part Number PART-BK1 S506-250-R
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for BK1 S506-250-R
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
BK MDL-1-1 2-R
Eaton
Fuse Miniature 1.5A 250V Slow Blow 2-Pin Cartridge Holder Cardboard Carton
Download PDF datasheet for BK MDL-1-1 2-R.pdf
BEL
Fuse Micro 1A 250V Slow Blow 2-Pin Radial Through Hole Ammo Pack
Download PDF datasheet for 0697-1000-02.pdf
SST 3
BEL
Fuse Chip 3A 125V Slow Blow 2-Pin Solder Pad Surface Mount
Download PDF datasheet for SST 3.pdf
BK ABC-15-R
Eaton
Fuse Miniature 15A 250V Fast 2-Pin Cartridge Holder Cardboard Carton
Download PDF datasheet for BK ABC-15-R.pdf
C1Q 250 TR
Fuse Surface Mount 0.25A 125V Very Fast 2-Pin SMD T R
Download PDF datasheet for C1Q 250 TR.pdf
BK GMT-2A
Fuse Alarm Indicating 2A 125V Fast 2-Pin Wire Holder Bulk
Download PDF datasheet for BK GMT-2A.pdf
SCHURTER
UMT-H FUSE 10A T
Download PDF datasheet for 3403.0284.11.pdf
BK AGC-2-R
Fuse Miniature 2A 250V Fast 2-Pin Cartridge Holder Cardboard Carton
Download PDF datasheet for BK AGC-2-R.pdf
TR1 6125TD5-R
Fuse Chip 5A 125V Slow Blow 2-Pin Solder Pad Surface Mount T R
Download PDF datasheet for TR1 6125TD5-R.pdf
F1206HI3000V032TM
AEM
Fuse Chip 3A 32V 2-Pin SMD T R