ALF1P12T Panasonic
ALF1P12T Images
Please contact us for more photos of ALF1P12T
Part Number ALF1P12T
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Electromechanical Relay SPST-NO 25A 12VDC 160Ohm Through Hole
Category Switches and Relays
Family Relays
ROHS Compliant Yes
MSL Level ALF1P12T
Datasheet download ALF1P12T.pdf
Request Quotation for ALF1P12T
ALF1P12T Specifications
Part Number ALF1P12T
Product Dimensions 30.1 x 15.7 x 23.3 mm
Operating Temperature -40 to 60 °C
Contact Arrangement SPST-NO
Rad Hard No
Contact Material Silver Tin Oxide
Relay Construction Non-Latching
Operate Time 15 ms
Mounting Through Hole
Coil Resistance 160 Ohm
Minimum Dropout Voltage 1.2 Vdc
Product Depth 15.7 mm
Product Height 23.3 mm
Product Length 30.1 mm