| Part Number | PKV 5110 PI |
|---|---|
| Manufacturer | Ericsson |
| Quantity in stock | 736370 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 18V to 72V 10-Pin DIL |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PKV 5110 PI |
| Datasheet download |
| Part Number | PKV 5110 PI |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Type | Step Down |
| Rad Hard | No |
| Minimum Input Voltage | 18 V |
| Pin Count | 10 |
| Efficiency | 73 % |
| Number of Outputs | 1 |
| Product Dimensions | 31.8 x 20.3 x 10.7 - 0.25 mm |
| Switching Regulator | Yes |
| Maximum Input Voltage | 72 V |
| Minimum Isolation Voltage | 1500 V |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Operating Temperature | -40 to 75 °C |
| Supplier Package | DIL |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Load Regulation | 33 mV |
| Output Type | Fixed |
| Line Regulation | 16.5 mV |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Package | 10DIL |
| Replacement Part Number | PART-PKV 5110 PI |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Up 0.7V to 5V 16-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX1709ESE+.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 1.2V to 14V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LMR61428XMMX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 4.8V 8-Pin uSIP T R Download PDF datasheet for TPS82692SIPT.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX1733EUK+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 28V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPS54231DR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.1V to 17V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS62111RSARG4.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 2.5V to 5.5V 12-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM3668SDX-2833 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 7-Pin Thin TO-263 EP T R Download PDF datasheet for LM22670TJ-ADJ NOPB.pdf |
|
ANALOG INTEGRATIONS | Conv DC-DC Single Step Up 0.7V to 8V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for AIC1610GOTR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 20V 8-Pin MSOP EP T R Download PDF datasheet for LM2738YMY NOPB.pdf |