| Part Number | SD12T1G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 103560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ESD Suppressor TVS 30KV 2-Pin SOD-323 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SD12T1G |
| Datasheet download |
| Part Number | SD12T1G |
|---|---|
| Maximum Leakage Current | 1 uA |
| Rad Hard | No |
| Maximum Working Voltage | 12 V |
| Product Dimensions | 1.7 x 1.25 x 0.9 mm |
| ESD Protection Voltage | 30@HBM kV |
| Capacitance Value | 150 pF |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Pin Count | 2 |
| Supplier Package | SOD-323 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Type | TVS |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Clamping Voltage | 25 V |
| Replacement Part Number | PART-SD12T1G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Diode Zener Single 5.6V 2% 500mW 2-Pin ALF T R Download PDF datasheet for BZX79-B5V6,113.pdf |
|
Vishay | Diode Zener Single 37.42V \u00b12% 960mW 2-Pin DO-219AC T R Download PDF datasheet for PLZ39D-HG3 H.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 3.3V 6% 830mW 2-Pin SOD-123F T R Download PDF datasheet for BZT52H-C3V3,115.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode Zener Single 18V 5% 200mW 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for MMSZ5248BS-7-F.pdf |
|
Leshan Radio | Diode Zener Single 3.6V 500mW 2-Pin SOD-123 T R Download PDF datasheet for LBZT52C3V6T1G.pdf |
|
ROHM | Diode Schottky 25V 5A 2-Pin PMDS T R Download PDF datasheet for RB083L-20TE25.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode Zener Single 13.25V 5% 350mW 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BZX84C13.pdf |
|
Vishay | Diode Schottky 30V 5.5A 3-Pin(2+Tab) TO-252AA T R Download PDF datasheet for VS-50WQ03FNTR-M3.pdf |
|
Infineon | Diode Switching 1.7KV 600A 2-Pin 62MM Download PDF datasheet for BYM600A170DN2.pdf |
|
WeEn Semiconductors | Diode Switching 600V 8A 2-Pin(2+Tab) TO-220F Rail Download PDF datasheet for BYC58X-600,127.pdf |